Kurs prawa jazdy a zdrowie psychiczne

Wiele osób czeka z niecierpliwością do uzyskania pełnoletniości, aby móc zrobić prawo jazdy. Możliwości przemieszczania się samochodem to duża wygoda, a niekiedy konieczność, jeżeli mieszkamy na obrzeżach miasta czy na wsi. Niestety z roku na rok proces uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami jest coraz trudniejszy i niestety coraz droższy. Jak obecnie wygląda kurs prawa jazdy? Ile trwa i ile kosztuje? Jakie są wymagania zdrowotne przyszłych kursantów?

Kto może zrobić prawo jazdy?

O prawo jazdy może starać się każda osoba pełnoletnia, która pozytywnie przeszła badania lekarskie. W pierwszej kolejności należy utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę, wniosek o ten dokument trzeba złożyć do odpowiedniego urzędu. Następnie można przystąpić do szukania odpowiedniej szkoły nauki jazdy.

Badania lekarskie

Jednym z warunków otrzymania prawa jazdy jest odpowiedni stan zdrowia przyszłego kierowcy, potwierdzony orzeczeniem lekarskim. Badania lekarskie mają za zadanie określić, czy kierowca posiada jakiekolwiek przeciwwskazania do otrzymania stosownych uprawnień. Z reguły przyszli kierowcy przechodzą badania lekarskie, ale niektóre schorzenia dyskwalifikują do bycia kierowcą.

Zdrowie psychiczne i inne schorzenia

Lekarz przeprowadzający badania w myśl Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami powinien sprawdzić ogólny stan zdrowia kandydata i zwrócić uwagę na układ nerwowy, sprawność ruchową, układ krwionośny, wzrok oraz stan psychiczny. Wszystko po to, aby jak najbardziej skutecznie, szybko i prawidłowo reagować za kierownicą pojazdu na zaistniałe sytuacje drogowe. Katalog istniejących schorzeń, które dyskwalifikują przyszłego kierowcę obejmuje choroby:

– narządu wzroku,
– narządu słuchu i równowagi,
– układu sercowo-naczyniowego,
– narządów ruchu,
– układu nerwowego,
– zaburzenia psychiczne,
– cukrzyca, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu cukru we krwi,
– niewydolność nerek,
– uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie,
– uzależnienie od środków o działaniu podobnym do alkoholu lub ich nadużywanie,
– przyjmowania leków, mogących mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu,
– inne poważne zaburzenia stanu zdrowia istotnych dla oceny zdolności do prowadzenia pojazdu.

Jak wybrać szkołę nauki jazdy?

Szkoła nauki jazdy nie może być wyborem przypadkowym, niestety nie każdy instruktor będzie w stanie odpowiednio przygotować nas do egzaminu, także nie warto sugerować się wyłącznie ceną. Obecnie za kurs prawa jazdy trzeba zapłacić od 1200 do 1600 złotych, który obejmuje 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin zegarowych lekcji praktycznych. Przed wyborem szkoły jazdy, warto przejrzeć opinie poprzednich kursantów, to najlepsze źródło wiedzy, czy dany ośrodek jest godny uwagi, czy lepiej szukać dalej.
Kurs prawa jazdy może trwać miesiąc lub dużej w zależności od tego, jak wygląda organizacja pracy w danej szkole oraz od naszej dostępności. Jeżeli zależy nam na czasie, można zdecydować się na kurs przyśpieszony, który trwa zaledwie 17 dni. Oferta kursu na prawo jazdy w atrakcyjnej cenie w trybie ekspresowym dostępna jest między innymi w Szkole Nauki Jazdy Robex w Krakowie.

Jak wygląda kurs i egzamin?

Kurs rozpoczyna się od zajęć teoretycznych, na których kursant przyswaja wiedzę z zakresu zasad ruchu drogowego. Po odbytym kursie przychodzi czas na zajęcia praktyczne, terminy ustalane są indywidualnie. Można zdecydować się na jazdę dwugodzinną lub dłuższą w zależności od dostępności czasowej. Nie każdy jest w stanie w ciągu 30 godzin zegarowych opanować płynna jazdę, dlatego wiele osób wykupuje dodatkowe godziny, które mają lepiej przygotować ich do egzaminu. Gdy zakończy się nauka jazdy, przychodzi czas, żeby zapisać się na egzamin teoretyczny. Po jego zaliczeniu możemy przystąpić do ostatniego etapu, czyli kursu praktycznego. To zdecydowanie najtrudniejszy etap, nie każdy ma tyle szczęścia, aby zaliczyć egzamin za pierwszy razem, czasami trzeba go powtórzyć, za co oczywiście trzeba uiścić stosowną opłatę w wysokości 140 złotych.

Zmiany w 2018 roku

Najprawdopodobniej 4 czerwca bieżącego roku wejdą w życie nowe obowiązki oraz ograniczenia dla nowych kierowców. Po otrzymaniu prawa jazdy w ciągu pierwszy 8 miesięcy będą musieli oni przejść dodatkowe kursy doszkalające. Oprócz tego będą obowiązywać ich dodatkowe ograniczenia prędkości, zielony listek będzie obowiązkowym oznaczeniem na samochodzie prowadzonym przez świeżo upieczonego kierowcę.