Wirus HCV – dowiedz się więcej!

krew

Wirus HCV to problem zdrowotny, który dotyczy około dwustu milionów ludzi na całym świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku  grupa zakażonych powiększa się o kolejne cztery miliony ludzi – głównie z powodu braku wykrywalności.

Choroby wątroby spowodowane wirusem HCV to przede wszystkim zapalenie wątroby typu C, ale także jej niewydolność oraz marskość.
Podstawowym badaniem wykrywającym obecność wirusa HCV jest morfologia krwi. Takie, jak i wiele innych badań związanych z wirusem i chorobami wątroby wykonasz tutaj. Jeżeli badania wykażą obecność przeciwciał anty-HCV oznacza to, iż pacjent miał kontakt z wirusem, ale nie świadczy jednoznacznie o zakażeniu. W celu ostatecznego potwierdzenia należy wykonać dodatkowe badanie krwi – na obecność materiału genetycznego wirusa HCV. Wynik dodatni wskazuje na zakażenie.

Współczesna medycyna daje możliwości wyleczenia choroby wątroby spowodowanej wirusem HCV.  Istnieją dwa rodzaje kuracji – objawowa (czyli zmniejszanie dolegliwości) oraz przyczynowa (czyli eliminacja wirusa z organizmu). Leczenie jest bardzo długotrwałe i polega na przyjmowaniu leków spowalniających procesy degeneracyjne zachodzące w wątrobie oraz działające bezpośrednio na wirusy. Nie w każdym przypadku kuracja jest skuteczna, jednak stały postęp medycyny daje szansę na kolejne leki. Niestety – pomimo starań badaczy – do dzisiaj nie została wynaleziona szczepionka na wirus HCV.

Kwestią najistotniejszą w przypadku wirusa HCV jest profilaktyka. Należy zwrócić szczególną uwagę na czystość i sterylność miejsc, w których są wykonywane zabiegi kosmetyczne i medyczne oraz ograniczyć sytuacje zwiększające ryzyko zakażenia. Warto też poddawać się badaniom kontrolnym, a w przypadku niepokojących objawów natychmiast udać się do lekarza.