Kiedy i dlaczego należy iść do psychiatry

Wiele sytuacji życiowych może prowadzić do stanu, w którym człowiek przestaje sobie radzić. Problemy emocjonalne mogą stanowić dużą barierę w kontaktach ze społeczeństwem, dlatego warto odwiedzić gabinet psychiatryczno-psychologiczny.

W zależności od indywidualnego problemu pacjenta psycholog decyduje o metodzie terapii. Jeżeli konieczna jest pomoc specjalistyczna, bardzo często następuje konsultacja z innym lekarzem. Psychiatra (np. taki którego znajdziecie klikając w link – http://www.centrum-psych.pl/ – Poradnia Zdrowia Psychicznego w Warszawie) pomaga wykluczyć poważniejsze choroby psychiczne. Jeżeli jednak nie jest konieczne leczenie farmaceutyczne, psycholog rozpoczyna z chorym sesje terapeutyczne. Podczas nich prowadzone są rozmowy pomiędzy terapeutą a pacjentem, w których istotną kwestią są dotychczasowe relacje chorego ze światem, społeczeństwem oraz własną osobowością. Sesje terapeutyczne polegają na dotarciu do podłoża problemu, z jakim zmaga się pacjent i zastosowaniu odpowiedniej metody prowadzącej do jego zrozumienia oraz zażegnania. W przypadku poważnego załamania nerwowego psychiatra może przepisać skuteczne leki psychotropowe. Jednak nie jest to jedyna metoda, która jest w stanie pomóc choremu. Często zdarza się, że zwyczajne rozmowy z innymi ludźmi, które miały lub mają do czynienia z taką dolegliwością dają duże efekty.

Jedną z chorób, które stosunkowo często pojawiają się wśród społeczeństwa jest depresja. Depresja jest chorobą która wyniszcza organizm i przez którą nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować a oto jej objawy:

  • zobojętnienie,
  • bezsenność lub nadmierna senność,
  • obniżenie nastroju,
  • duży spadek lub przyrost wagi,
  • niska samoocena,
  • poczucie nieuzasadnionej winy,
  • myśli samobójcze

Odwiedzając gabinet psychiatryczno-psychologiczny, pacjent ma szansę nie tylko pozbyć się problemów emocjonalnych oraz związanych z nimi leków i epizodów depresyjnych. Może również na nowo poznać swoją osobowość i lepiej zrozumieć podłoże swoich problemów.