Zastosowanie kwasu hialuronowego w zabiegach kosmetycznych

Pojęcie kwasu hialuronowego pojawia się coraz częściej nie tylko w kontekście zabiegów medycznych, ale także w odniesieniu do zabiegów kosmetycznych. Nazywany “eliksirem młodości”, posiada szereg właściwości, które skutecznie poprawiają wygląd skóry, przywracając jej młodzieńczy wygląd i jędrność. Poniżej przedstawiamy informacje dzięki czemu dowiesz się czym jest kwas hialuronowy i do jakich zabiegów kosmetycznych jest wykorzystywany, a także jakie są skutki jego stosowania.

Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy należy do grupy polisacharydów i występuje we wszystkich organizmach zwierzęcych. Co ciekawe, jego budowa w komórkach ssaków oraz bakterii jest identyczna. Jego rolą w ludzkim organizmie jest wiązanie wody w komórkach skóry właściwej. A więc właśnie w skórze znajdziemy go najwięcej. Jednak występuje także w ciele szklistym oka, mazi stawowej (tu odpowiada za sprężystość stawów i odżywienie chrząstek), naczyniach krwionośnych oraz płynach ustrojowych i tkance łącznej.

W młodym organizmie jest go pod dostatkiem, a jego “zużyte” cząsteczki są na bieżąco zastępowane przez nowe. Skóra jest sprężysta i jędrna, gładka i pozbawiona zmarszczek. A jednak, w miarę upływu lat, ilość tego składnika stopniowo maleje, a na naszej skórze pojawiają się zmarszczki. Jej struktura traci swoją podporę i robi się wiotka, obwisła.

Zabiegi z zastosowaniem kwasu

Dawniej kwas hialuronowy pozyskiwano ze zwierzęcych tkanek. Ale ponieważ, jak już wspomniano, jego budowa chemiczna jest identyczna w przypadku organizmów ssaków, jak i bakterii – to właśnie jednokomórkowe bakterie Streptococcus equi zaczęto wykorzystywać jako źródło czystego kwasu. A znajduje on obecnie zastosowanie w wielu zabiegach kosmetycznych, których zadaniem jest przywrócenie młodzieńczego wyglądu skóry.

Mezoterapia igłowa

To niezwykle skuteczna metoda, która pozwala na osiągnięcie szybkich efektów. Regeneruje skórę, poprawia kontury twarzy, odmładza skórę, jednocześnie pozwala uniknąć efektu maski. Twarz wygląda więc naturalnie. Dzięki technice mezoterapii igłowej można efektywnie wprowadzić w głąb skóry substancje aktywnie odmładzające (tutaj – kwas hialuronowy), pokonując barierę naskórka. Metoda ta łączy w sobie działanie na dwóch płaszczyznach: z jednej strony odmładzająco i odżywiająco działają wstrzykiwane do skóry koktajle, z drugiej natomiast – już sam proces nakłuwania skóry inicjuje w niej procesy naprawcze poprzez wytworzenie miejscowego stanu zapalnego.

Wskazaniami do skorzystania z mezoterapii igłowej kwasem hialuronowym są przede wszystkim niedoskonałości skóry takie jak jej zwiotczenie, zmarszczki, cellulit i rozstępy. Ale zabieg ten pozwala także odwrócić procesy łysienia i odzyskać włosy. Tak jak w przypadku każdego zabiegu, także w przypadku mezoterapii istnieje lista przeciwwskazań. Nie decyduj się na zabieg, jeśli jesteś w ciąży lub w okresie laktacji, cierpisz na choroby lub stany zapalne skóry, przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, masz cukrzycę lub chorobę nowotworową.

Jak często należy poddawać się zabiegom?

Ilość zabiegów, które trzeba wykonać zależy od stanu skóry oraz oczekiwań klientki. Aby jednak zapewnić sobie jak najlepszy efekt, warto zastosować od 4 do 6 zabiegów w odstępach 7 – 30 dni. Efekty utrzymają się przez okres 6 – 12 miesięcy.

Powiększanie ust

Kwas hialuronowy na twarz to jednak nie tylko zabiegi odmładzające skórę i poprawiające jej sprężystość, ale także dające możliwość modelowania poszczególnych jej elementów. Jednak termin “powiększanie ust” nie wyczerpuje tematu, bowiem dzięki zastosowaniu kwasu możemy także zniwelować asymetrię ust, oraz poprawić ich kontury, nawilżyć skórę ust oraz podnieść jej napięcie.

Zabieg powiększania czy konturowania ust jest bezbolesny, i trwa zaledwie kilka chwil. Lekarz wprowadza kwas pod skórę za pomocą specjalnej, jednorazowej ampułkostrzykawki, a następnie masuje ostrzyknięte miejsce, by równomiernie rozprowadzić preparat pod skórą, a samym ustom – nadać pożądany kształt. Zdarza się, że po zabiegu widoczne są zaczerwienienia lub siniaki, ale zmiany te szybko ustępują. Efekty modelowania ust widoczne są już po 3 – 4 dniach, i utrzymują się zazwyczaj przez okres 6 miesięcy.

Podobnie jak w przypadku mezoterapii, zabiegu powiększania czy modelowania ust nie powinno się stosować u osób uczulonych na kwas hialuronowy, ze zmianami skórnymi lub opryszczką na twarzy, kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, a także u osób będących w czasie leczenia antybiotykami lub cierpiących na choroby autoimmunologiczne.

Likwidacja zmarszczek mimicznych

Tym, co najbardziej chyba niepokoi klientki w dojrzałym wieku, są pojawiające się na ich twarzach zmarszczki. Szczególnie dużo ich wokół ust i oczu, oraz na czole. Nie dodają wdzięku, a wręcz przeciwnie – przypominają o upływającym nieubłaganie czasie. Ostrzykiwanie zmarszczek kwasem hialuronowym doskonale je wypełnia i spłyca, podnosząc równocześnie kąciki oczu i ust. Twarz wygląda znacznie młodziej, a przy tym – pozostaje naturalna.

Zawsze, kiedy pragniesz odzyskać młodzieńczy wygląd Twojej skóry, usunąć jej niedoskonałości oraz oznaki procesu starzenia – z pomocą przychodzi Ci kwas hialuronowy. Zabieg z wykorzystaniem tego preparatu są bezpieczne i pozwalają przywrócić skórę elastyczność i jędrność.